Programul National de Screening pentru Cancerul de Col Uterin

Programul de screening pentru depistarea precoce activă a cancerului de col uterin.

(1)Screeningul pentru depistarea precoce activă a cancerului de col uterin constă în testarea prin metoda frotiului cervical Babeş-Papanicolaou a populaţiei feminine, denumită în continuare testare Babeş-Papanicolaou.

(2)Pot fi incluse în subprogram persoanele DE SEX FEMININ IN VARSTA DE PESTE 25 DE ANI , INDIFERENT DE CALITATEA DE ASIGURAT A ACESTORA, care nu au un diagnostic confirmat de cancer de col uterin, asimptomatice sau fără antecedente sugestive pentru patologia de cancer de col uterin.

(3)Testarea în cadrul subprogramului SE VA OPRI LA FEMEILE CARE AU IMPLINIT VARSTA DE 64 DE ANI , numai dacă acestea au ultimele 3 frotiuri cervicale Babeş-Papanicolau normale.

(4)Nu sunt eligibile femeile care prezintă absenţa congenitală a colului uterin sau histerectomie totală pentru afecţiuni benigne şi femeile cărora li s-a stabilit diagnosticul de cancer de col uterin sau alte forme de cancer genital.

Cum procedam?

Pacienta se prezinta la cabinetul medicului de familie pentru a primi consiliere cu privire la preventia bolii. Tot aici se va stabili si daca aceasta se poate incadra in program. Medicul de familie va informa pacienta, ii va elibera un formular care asigura inscrierea in program si o lista cu centrele de recoltare admise. Femeia se va programa la centrul de recoltare pentru recoltarea materialului celular cervico-vaginal. Dupa fixarea pe o lama a frotiului, acesta va fi transmis de catre centrul de recoltare la spitalul care a organizat screeningul sau, dupa caz la laboratoarele de anatomie patologica, insotit de formular. Rezultatul testului va fi transmis inapoi la cabinetul medicului de familie pentru a fi prezentat pacientei.

Programul Ministerului Sanatatii este gratuit si se va desfasura anual, pe o perioada de 5 ani

Reteaua sanitara de screening a Spitalului Municipal Lupeni, include urmatoarele persoane:
a) Centrele de informare si consiliere a femeilor privind masurile de prevenire a cancerului de col uterin
si de mobilizare a populatiei eligibile pentru testarea Babes-Papanicolaou:
MEDICI DE FAMILIE
Medic obstetrica - ginecologie
Dr. Miclea Tiberiu - Responsabil Program la Nivel de Unitate
Dr. Doru Neamtu
c) Laboratoare de analize medicale în domeniul citologiei cervicale:
MEDIC ANATOMOPATOLOG
Dr. Stanculescu Diana